Coraz więcej dzieci boryka się ze schorzeniami wad stóp i kolan. Dlatego rodzice powinni podejmować działania profilaktyczne aby zapobiegać rozwojowi dziecięcych dolegliwości związanych z narządem ruchu i kręgosłupem.

Postawa ciała – wpływa na sylwetkę, która jest indywidualną cechą człowieka. Prawidłowe utrzymanie postawy zapewnia odpowiednia budowa i ukształtowanie stóp, kończyn, miednicy, krzywizn kręgosłupa, napięcie i praca mięśni. Dlatego dzieci od najmłodszych lat powinny być uczone prawidłowych nawyków związanych z postawą ciała i mieć zapewnione odpowiednie warunki wzrastania i rozwoju.

Zapamiętaj

Do utrzymania i kontrolowania prawidłowej postawy ciała dziecko potrzebuje:

  • właściwego ruchu
  • zbilansowanej diety
  • odpowiednie ubranie
  • zdrowotne buty profilaktyczne
  • ochronę przed infekcjami i stresami psychicznymi

Nauka trzymania prawidłowej postawy ciała powinna trwać całe życie. Dziecko powinno mieć jak najwięcej zajęć ruchowych, szczególnie na świeżym powietrzu. Ważne, aby ćwiczenia, sporty, basen były prowadzone prawidłowo i systematycznie. Zmniejszona ilość ruchu osłabia mięśnie, nasila i utrwala wadliwą postawę. Przewlekłe stany chorobowe osłabiają układ mięśniowy. Niewłaściwe odżywanie pustoszy organizm od niezbędnych składników odżywczych. Zbyt duże porcje pokarmów osłabiają mięśnie brzucha, powodując nadmierne jego wypuklenie i zwiększenie przodopochylenia miednicy, która wpływa na ustawienie kończyn i kręgosłupa. Ubrania dla dzieci powinny być nie krępujące ich ruchów. Ciasne spodnie ograniczają zakres ruchów w stawach biodrowych, które wpływają na dynamikę chodu dziecka. Prawidłowe obuwie zapewnia odpowiednie obciążenie stopy i ruchy w stawie skokowym niezbędne dla prawidłowego wzorca chodu. Buciki chronią stopy przed szkodliwym i niekorzystnym nawierzchnią z jakimi mała stópka styka się setki razy dziennie. Pamiętaj, twarda podłoga, zaburza fizjologiczny rozwój stopy – stopa pozbawiona jest amortyzacji. Dlatego bardzo ważne jest aby zakładać dziecku dobre kapcie profilaktyczne. Obuwie powinno być wykonane z tkaniny lub skóry naturalnej, która zapobiega poceniu się stopy, jest przewiewna, łatwa w utrzymaniu czystości. Podeszwa powinna być elastyczna, antypoślizgowa. Prawidłowa konstrukcja obuwia nie powinna ograniczać ruchów w stawach stopy.  Jeśli chcesz, aby stopy Twojego dziecka rozwijały się prawidłowo, polecamy zakup kapci profilaktycznych do domu, przedszkola i szkoły.