Obcas Thomasa
Obcas Thomasa na podeszwie obuwia stosowany jest w obuwiu profilaktycznym i ortopedycznym dla dzieci w myśl założeń prawa Delpecha - Wolffa, czyli prawa sił oddziałujących na prawidłowy wzrostu kości. Tkanka kostna podlega mineralizacji w wyniku formowania beleczek kostnych. Przeciążenie sił w kończynie zmienia kształt i funkcje towarzyszą określone zmiany w wewnętrznej budowie kości i wtórnie zmiana jej wytrzymałość.
Prawidłowy wzrost kości, jest możliwy pod warunkiem działania równomiernie rozłożonych sił nacisku i pociągania. Przy patologicznym, często niesymetrycznym obciążeniu kości zbyt duży nacisk powoduje zahamowanie lub zatrzymanie wzrostu kości po stronie, na którą działa większa siła mechaniczna, skutkiem przeciążenia jest zahamowanie wzrostu, sklerotyzacja podchrzęstna, z jednoczesnym odwapnieniem i osłabieniem samej kości w strefie rozciągania. Sklerotyzacja polega na zwiększeniu gęstości kości w miejscu, w którym tkanka kostna jest poddana największym obciążeniom. W wyniku degeneracji chrząstki stawowej, przestaje ona amortyzować we właściwy sposób sił tarcia wytwarzane podczas ruchu stawu. Najczęściej sklerotyzacja dotyczy stawu kolanowego, nasady kości piszczelowej oraz stawów krzyżowo biodrowych. Sklerotyzacja podchrzęstna jest nieodwracalna, dlatego wczesne rozpoznanie zatrzyma jej rozwój.
Czy stosowanie obasa Thomasa w obuwiu dziecięcym jest bezpieczne?
Obcas Thomasa w wersji standardowej jest wskazany dla prawidłowego wzrostu kości. Zmiany kostne w rozwoju fizjologicznym dzieci charakteryzują się obciążeniem stref wzrostowych kończyny dolnej. Fizjologiczna koślawość kolan u dzieci w wieku przedszkolnym powoduje zahamowanie wzrostu kości w części zewnętrznej podudzia i potęguje asymetrię kłykci, przeprost w stawie kolanowym, bóle wzrostowe z nieodwracalnym wystąpieniem sklerotyzacji podchrzęsnej. Ponadto zmianą ulega układ mięśniowo – więzadłowy, polegający na rozciągnięciu więzadła pobocznego piszczelowego i skróceniu pobocznego strzałkowego. Mięsień półścięgnisty, półbłoniasty, krawiecki i głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego ulega rozściągnięciu, natomiast pasmo biodrowo – piszczelowe oraz mięsień dwugłowy uda ulega przykurczu.
W takiej sytuacji jeśli Twoje dziecko ma zdiagnozowaną koślawość kolan lub stóp pomocne i jest jak najbardziej potrzebne jest stosowanie obuwia z obcasem Thomasa.
Odpowiednio wyprofilowany obcas na podeszwie obuwia ustawia prawidłową oś kończyny dolnej, z jednoczesnym z odciążeniem przyśrodkowej (wewnętrznej) strony stopy i piszczeli. Ponadto obcas Thomasa ogranicza nadmierny przeprost w stawie kolanowym oraz zatrzyma rozwój sklerotyzacji podchrzęsnej.
W zależności od stopnia koślawości w kończynie dolnej modyfikujemy ustawienie kąta nachylenia podeszwy uzyskując różne warianty korekcji.
Obcas Thomas standard - obcas jest podwyższony na całej swojej powierzchni (5mm od strony wewnętrznej i 5mm po stronie zewnętrznej) powodując nieznaczne podniesienie pięty w stosunku do palców. Większość butów profilaktyczny i ortopedycznych dla dzieci ma na podeszwie obcas Thomasa (standard). Czy zawsze wystarczy tylko taka wersja obcasa? W większości przypadków nie, ponieważ obcas zadziała tylko na ograniczenie przeprostu i odciążenie tyłostopia w stosunku do palców stopy.
Obcas Thomasa z supinacją – obcas podwyższony jest 5mm od strony zewnętrznej a od strony przyśrodkowej (bardziej obciążanej) podwyższony jest w zależności od wskazań do korekcji, aby skorygować nadmierną koślawość kolan, zachowując tempo wzrastania kończyny od strony bocznej. Supinacja na podeszwie służy do korekcji odchylenia / skorygowania wewnętrznej osi podudzia w stosunku do osi zewnętrznej. Widoczne efekty widoczne są po kilku miesiącach w zależności od stopnia wady oraz tempa wzrostu dziecka.
Obcas Thomasa z pronacją – ma za zadanie korygować szpotawość kolan i stóp działając odwrotnie jak w przypadku supinacji.
Przy cięższych wadach stóp i kolan oraz stawów biodrowych stosuje się odwrócony obcas Thomasa (odwrotność obcasa standard lub odwrócony obcas Thomasa z supinacją lub pronacją). Wariantów modyfikacji spodów w obuwiu jest wiele. W przypadku przywiedzenia przodostopia i wewnętrznej / zewnętrznej rotacji stawów kolanowych stosuje się wydłużony obcas Thomasa lub jego odwrotność czyli wydłużony odwrócony obcas Thomasa.
Pamiętajmy, że zdrowie dziecka jest najważniejsze, dlatego dobierajmy właściwie obuwie profilaktyczne i ortopedyczne aby uchronić stopy dziecka przed wadami stosując odpowiednio dobrane buty ortopedyczne.
Przy zakupie butów ortopedycznych obligatoryjnie powinno zostać wykonane badanie stopy i chodu. Często rodzice sami decydują się na zakup obuwia profilaktycznego, myśląc, że jeśli stopa ustawia się koślawo to każdy model buta będzie dobrym rozwiązaniem. Często obserwujemy wręcz odwrotny efekt.
Dlatego pamiętajcie, zakupy butów nie polegają na wyborze modelu, koloru i funkcji posiadania obcasa Thomasa. Kluczem w profilaktyce lub korekcji jest właściwy jego dobór.
W sklepie Zdrowe Buciki badamy stopy wykonując nowoczesne komputerowe badanie analizy postawy ciała i chodu. Nie skupiamy się lokalnie na stopie czy kolanie, dlatego dobrane przez nas buty i modyfikacje spodów obuwia są wykonane indywidualnie zgodnie z prawidłową biomechaniką chodu.
Niniejsza treść z Serwisu Zdrowe Buciki ma charakter wyłącznie informacyjno - edukacyjny i nie zastąpi kontaktu ze specjalistą. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie przez Użytkownika Serwisu. Treść przygotowana jest przez specjalistę ds. podologi. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania treści, zdjęć bez zgody Administratora i Właściciela autorskich praw w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz.83 z późniejszymi zmianami).